top of page

ПРО НАС

Анонімні Нікотинозалежні (НікА) – це спільнота чоловіків і жінок, які допомагають один одному жити вільним від нікотину життям. Ми ділимося один з одним своїм досвідом, силами та надіями з метою допомогти собі та іншим здобути свободу від цієї потужної залежності. Єдина умова для членства – бажання припинити вживати нікотин. Члени НікА не сплачують ні вступних, ні членських внесків. Ми самі себе утримуємо завдяки нашим добровільним пожертвуванням. НікА не пов'язана з жодною сектою, віросповіданням, політичним напрямом, організацією чи установою; не вступає в полеміку з будь-яких питань, не підтримує і не виступає проти чиїхось інтересів. Наша основна мета – запропонувати підтримку тим, хто шукає свободи від нікотину.

Image by Matheus Ferrero

Ласкаво просимо до Анонімних Нікотинозалежніих!

На початку 1980-х років кілька залежних від нікотину виявили, що їм вдається набути волі від нікотинової залежності, застосовуючи принципи 12-крокової програми Анонімних Алкоголіків. Вони заснували спільноту Анонімних Нікотинозалежних (англ. Nicotine Anonymous — NicA), щоб ділитися цією програмою одужання з іншими залежними від нікотину та створити спільноту, яка забезпечить турботу, підтримку та передасть практичний досвід іншим, хто хоче навчитися жити без нікотину.

Хто такі Анонімні Нікотинозалежні?

Анонімні Нікотинозалежні — це світова спільнота людей, які зазнали на собі мертвої хватки нікотинової залежності. Ми знайшли спосіб жити та розвиватися без вживання нікотину. Тепер ми вільно ділимося цією програмою один з одним та з усіма, хто хоче до нас приєднатися. Ми знаємо, що нікотин непомітний, але хитрий, він надає сильний вплив на настрій і стан розуму, а непереборна потреба в ньому може будь-якої миті знову нахлинути. Багато хто з тих, хто перестав вживати нікотин багато років тому, в якийсь момент знову повертався до вживання. Тому ми регулярно зустрічаємося, щоб не зісковзнути знову в цю пастку. Наша головна мета – залишатися чистими від нікотину і допомагати іншим набувати свободи від залежності.

Image by Kimson Doan

Чим може допомогти програма Анонімних Нікотинозалежних?

Новачки бачать, що ми прагнемо утримуватися від вживання нікотину «по одному дню за раз». За прикладом інших учасників спільноти, ми вчимося використовувати цю 12-крокову програму для одужання на щоденній основі (див. буклет «Програма Ніка та її інструменти»). Підтримка спільноти безцінна і нескінченна, вона не має остаточного терміну. Кожен учасник досягає особистого прогресу у своєму темпі.

Набуваючи свободи від залежності, ми отримуємо шанс покращити власне здоров'я. Якщо ми продовжуємо утримуватись від нікотину, нам також потрібно оздоровлювати свій розум та емоції. За допомогою 12 кроків ми починаємо краще розуміти свої думки та почуття, і в результаті зводимо духовний фундамент, на якому будуємо радісне життя і приносимо користь іншим.

Що таке групи?

Групи НікА складаються з двох і більше людей, які зібралися разом, щоб ділитися спільним бажанням бути вільними від нікотину. Учасники діляться своїм досвідом, силою та надією. На зборах ми дізнаємося про те, що отримали інші, відмовившись від нікотину, і як можна використовувати програму Анонімних Нікотинозалежних для набуття свободи від нікотину. На зборах ми знайомимо новачків із Дванадцятьма Кроками, які пропонуються як програма одужання.

Згідно з традицією анонімності, збори – безпечне місце, де учасники діляться своїми проблемами та почуттями. Ми слухаємо один одного з повагою, без критики та непроханих порад. Також можна обмінятись телефонами з іншими учасниками та телефонувати між ними. Наставник може допомогти застосувати програму. Служіння надає чудові можливості для розвитку. Але найголовніше — це, що ми не залишаємос наодинці у власній боротьбі з нікотином.

Хто може стати членом НікА?

Будь-хто, хто має бажання припинити вживати нікотин, може приєднатися до НікА незалежно від стажу та інтенсивності вживання нікотину. Всі ми відрізняємося, але залежність від нікотину – це спільне, що є у всіх нас. Коли ми зустрічаємося на зборах як члени НікА, ми рідко звертаємо увагу на те, що нас різнить. Ми створюємо єдність і силу, зосередившись на загальному бажанні жити у свободі від нікотину.

Хто головний у НікА?

Дотримуючись Дванадцятьох Традицій і групової свідомості, учасники Анонімних Нікотинозалежних самі управляють своїми групами і, через делегатів, усією спільнотою Анонімних Нікотинозалежних загалом. Четверта Традиція каже: «Кожна група має бути повністю самостійною, за винятком справ, що стосуються інших груп або спільноти НікА в цілому». Групи самі визначають формат проведення зборів та вимоги до службовців незалежно від інших груп. Для допомоги групам створюються інтергрупи регіонального рівня, які покривають групи в межах своєї місцевості, виконують служіння та надають літературу. Щоб забезпечити єдність спільноти по всьому світу, було сформовано Світовий Офіс обслуговування НікА (Nicotine Anonymous World Services, NAWS). NAWS пише, публікує та розповсюджує літературу, організовує щорічні конференції для делегатів груп та виступає гарантом Дванадцяти Кроків та Дванадцяти Традицій.

Якщо я не маю зборів поблизу?

Для тих, хто не має поблизу зборів НікА, і тих, хто фізично не може відвідувати збори, є можливість зустрічатися в онлайн режимі, по телефону, брати участь у групах з листування та писати паперові листи. Новим гуртам надсилається безкоштовний стартовий набір літератури.

Скільки коштує участь у НікА?

Учасники НікА не сплачують ні вступних, ні членських внесків. Кожна група оплачує оренду приміщення, частування до чаю та літературу з власних грошей, пожертвуваних на добровільній основі учасниками цієї групи. Крім забезпечення потреб групи, зібрані гроші можуть надсилатися до місцевої інтергрупи та Світового Офісу. Таким чином, кошти продовжують служити на благо груп. Ніякий учасник не може прийняти гроші від новачка за надану йому допомогу, за служіння групі, або за будь-яку іншу допомогу, надану Анонімним Нікотинозалежним. Єдина плата, яку ми отримуємо за служіння, є свобода від нікотину.

Якими питаннями не займається Спільнота Анонімні Нікотинозалежні?

  • Спільнота НікА не проводить акцій із залучення нових членів. Хоча ми й публікуємо оголошення, що стосуються НікА, наша Спільнота ґрунтується на привабливості наших ідей, а не на пропаганді.

  • Спільнота НікА не приймає гроші зі сторонніх джерел. Ми повністю забезпечуємо себе.

  • Спільнота НікА не критикує поведінку своїх учасників та не перевіряє їх щодо зриву.

  • Спільнота Ніка не релігійна організація. Учасники дотримуються власних ідей про духовність та сенс життя.

  • Спільнота Ніка – не медична організація. Ми не видаємо медикаменти та психіатричні рекомендації.

  • Спільнота НікА не надає медичних та реабілітаційних послуг, як і будь-які інші послуги охорони здоров'я.

  • Спільнота НікА не пов'язана з жодною іншою організацією. Учасники можуть працювати з іншими компаніями, але ніколи не діють від імені НікА.

  • Спільнота НікА не розкриває назв своїх учасників. Наша 11-а Традиція каже: «Ми повинні завжди дотримуватися особистої анонімності на рівні преси, радіо, кіно та телебачення». Крім того, ми не розкриваємо те, що і хто говорив на зборах.

Чи є нікотин наркотиком?

Міністерство Охорони здоров'я США, Американська асоціація психіатрів і Національний інститут з проблем зловживання наркотиками прийшли до висновку, що нікотин є наркотичною речовиною, що викликає найбільшу пристрасть серед вживаних речовин. За даними Всесвітньої Організації Охорони Здоров'я на 2006 рік, близько 13 тисяч людей у ​​світі щодня помирали від проблем, викликаних вживанням тютюну. Пасивне куріння теж впливає на здоров'я некурців, включаючи внутрішньоутробний розвиток дитини: за даними Каліфорнійського агентства з охорони навколишнього середовища на 1997 рік, у США пасивне куріння щороку забирає життя 65 тисяч людей.

Дослідження показують дуже високий рівень зривів за нікотиновою залежністю. Деякі учасники НікА знаходять, що друга чи третя спроба відмовитись від нікотину дається складніше, ніж попередні. Ми дійшли висновку, що сили волі та цілеспрямованості недостатньо, щоб подолати залежність від нікотину. Програма зробила волю можливою. Анонімні Нікотинозалежні розглядають залежність від нікотину як захворювання, яке впливає на людину фізично, розумово, емоційно та духовно.

Існують дві характеристики залежності: компульсивне вживання речовини та продовження вживання, незважаючи на загрозливі наслідки. Наше вживання нікотину, безперечно, стало компульсивним, і наслідки набирали фатальних масштабів.

Часто навіть дуже серйозні проблеми зі здоров'ям неспроможні змусити залежного від нікотину перестати вживати. Серцевий напад, рак та емфізема безпосередньо пов'язані із вживанням нікотину. Ми боялися погіршення стану здоров'я, і ​​все одно зверталися до нікотину, щоб угамувати ці емоції.

Також є і фізичний потяг, цілком реальний і дуже могутній. Його непросто помітити, доки не спробуєш відмовитися від нікотину на день чи два. На цьому етапі багато хто починає знову вживати нікотин, аби не відчувати тягу. Ми могли звернутися до нікотину, щоб згладити емоційний біль і заповнити порожнечу, що виникла внаслідок відсутності в нашому житті духовної сили. Щоб припинити цю залежність, ми повинні знайти щось, що може зайняти місце нікотину, заповнити цю порожнечу і не завдавати нам шкоди.

Які симптоми?

Дайте відповідь на ці питання чесно:

  1. Чи вживаєте ви нікотин щодня?

  2. Чи вживаєте ви нікотин через сором'язливість та бажання підняти самооцінку?

  3. Чи вживаєте ви нікотин, щоб уникнути нудьги та занепокоєння, перебуваючи у стресовій ситуації?

  4. Ви колись пропалювали одяг, килими, меблі або оббивку крісел автомобіля?

  5. Вам колись доводилося йти в магазин пізно вночі або в інший незручний для вас час, тільки тому, що у вас закінчилися сигарети?

  6. Чи бувало, що ви злилися і хотіли захищатися, коли люди кажуть вам, що їх непокоїть ваше вживання нікотину?

  7. Чи пропонували вам терапевти чи стоматологи відмовитися від вживання нікотину чи  тютюну?

  8. Ви коли-небудь порушували раніше обіцянку перестати вживати нікотин?

  9. Чи відчували ви фізичний чи емоційний дискомфорт під час спроб кинути?

  10. Чи був у вас досвід повернення до вживання нікотину після періоду чистоти?

  11. Чи ви купуєте додаткові запаси тютюну, щоб бути впевненим, що вони не закінчаться раніше часу?

  12. Чи важко вам уявити життя без вживання нікотину?

  13. Чи вибираєте тільки ті заняття і розваги, під час яких можна вживати нікотин?

  14. Чи волієте ви спілкуватися в компанії інших нікотинозалежних? Чи відчуваєте ви себе там більш комфортно?

  15. Чи доводилося вам глибоко всередині зневажати чи соромитися себе через вживання нікотину?

  16. Ви колись прикурювали сигарету без усвідомленого рішення зробити це?

  17. Чи створював нікотин проблеми вдома чи у стосунках?

  18. Ви коли-небудь вживали нікотин у присутності дітей чи некурців?

  19. Чи говорили ви собі, що ви можете кинути вживати нікотин, як захочете?

  20. Ви коли-небудь відчували, що життя було б кращим, якби ви не вживали нікотин?

  21. Чи продовжуєте ви вживати нікотин, навіть незважаючи на те, що усвідомлюєте ризик виникнення у вас захворювань, пов'язаних із вживанням нікотину?

 

Якщо ви відповіли «так» на одне або два запитання, можливо, ви звикли до нікотину або можете пристраститися до нього. Якщо ви відповіли «так» на три і більше запитань, то, ймовірно, ви вже звикли до нікотину.

Де я можу дізнатися більше про Спільноту?

Більшість інформації знаходиться на нашому сайті, а також на сайті www.nicotine-anonymous.org/

Також ви можете надіславши листа на електронну пошту community.nica.ua@gmail.com

Якщо ви не можете знайти збори поблизу, будь ласка, напишіть у Світовий Офіс Обслуговування info@nicotine-anonymous.org

bottom of page